Bir varmış bir yokmuş…

Bugün masal anlatır gibi, yazıma giriş yapmak istedim.

Çocukken ne çok severdik masal dinlemeyi…

Her nesil masallarla büyür ama bizim nesil sanki masallarla daha fazla haşır neşir olmuş bir nesildi.

Evet bir varmış bir yokmuş…

Geçer dediğimiz her ne varsa,  geçmediğini sadece alıştığımızı anlarız. Aslında insan her şeye alışır bu sadece zaman meselesidir.

Anlatılan her masalın, her hikayenin içinde kendimize ait birşey bulduğumuzdan ötürü bir türlü masalları unutamayız.

Kendimizle bütünleştirdiğimiz, olmasını istediğimiz masallar ve hikayeler en çok hafızamızda yer alanlardır.

Sevdiğim masallar arasında Hansel ve Gratel, Rapunzel ve Jack ve Sihirli Fasulye vardı…

Size şu an şaka gibi gelen ama başıma gelen bir olaydan söz etmek istiyorum.

Çocukken yine şimdiki gibi doğaya çok meraklıydım. Korkusuzca kendimi gözetmeden tehlikeye atar sonra ise başıma gelenlere katlanırdım. Bir seferinde ormanlık bir yerdeydik, piknik yapmaya gitmiştik. Ben ardı ardına tırmandığım yüksek dağlık bir tepenin yüksekliğini ancak inmek için arkama dönüp baktığımda anlamış ve görmüştüm üstelik nerede olduğumu da bilmiyordum. Uzunca bir zamandır tırmanmaktaydım ve etrafımdaki taşları, bitkileri ve böcekleri keşfetmenin bana verdiği heyecan ve sevinçle yoluma devam etmiştim.

O an aklıma Hansel ve Gratel gelmişti. Onların yollarını bulmak için yürürken yola serptikleri ekmek tanelerinin nasıl da kaybolup, iki kardeşin de böylece kaybolduğunu hatırladım.

Benim aklıma böyle bir şey gelmemişti, geçtiğim yerlere iz bırakmak gibi…

Ne yapacağımı düşünürken aşağıya inmeye başladım. Sonuçta ne düşünsem kar etmeyecekti. Bu yüzden harekete geçmek en iyisiydi. İnerken geçtiğim yerleri sanki hatırlamış gibiydim. Hatta bu bana biraz olsun moral vermişti ve kendime güven gelmişti.

Uzun bir aradan sonra tekrar piknik alanına gelmiştim. Korkmuştum ama tekrar yolu bulup indiğimden ötürü rahatlamıştım.

Ve o günden sonra ilk defa gideceğim her yere mutlaka giderken bana daha sonra yönümü ve yolu anımsatan bilgileri aklımda tutmaya çalıştım.

Hansel ve Gratel gibi çocukken dinlediğim masallar aslında birer yol gösterici ve öğretici olmuştu.

O an farkına varamadığımız…

Daha sonraları ise aklımıza düşen…

Geçer denilen her ne varsa aslında geçmediğini…

Kendimize ait masal ve hikayeleri yazarken, birebir hayatımızda yaşarken hiç bir şeyin geçmediğini sadece alıştığımızı görürüz.

Böylece bizim de kendimize ait bir hayat ve yaşam masalımız olur. Her masal kendi içerisinde bir gerçeklik barındırır, her hikaye kendi içerisinde bir hüzün saklar bize ait olan…

Çizgi romanları ve hikayeleri ben hala seviyor ve okuyorum. İstanbul’a her gittiğimde mutlaka bununla ilgili olarak iki veya üç tane kitap alırım. Amerika’da şu an en çok satılan kitaplar listesinde olan Wimpy Kid diye bir çizgi roman karakteri var. Onun başından geçen olayların günlükler halinde anlatıldığı çizgi roman serisi…

Büyümek nedir? Düşlere elveda mı demek?

Bana göre büyümek düşlere veda etmek değildir bilakis hayallerimizi, düşlerimizi yaşatmaktır.  Dünyada zaten acı veren şeyler var.

İçimizde var olan çocuğu ve masalı yok etmek bir şekilde kendimizi de yok etmektir…Yaşayalım biz ama her şeyle…Çocukluğumuzla, hikayelerimizle ve masallarımızla…

Tags:

Bir Cevap Yazın